Duminică, 14 septembrie, începând cu ora 12.00, Tabăra Căsoaia devine locul unde tradiția se întâlnește cu bunul gust. „Sărbătoarea Plăcintelor” îi așteaptă pe arădeni cu delicii făcute ca pe vremuri și cu o atmosferă de sărbătoare în mijlocul naturii.
Plăcintele întinse, pregătite după rețete autentice, vor fi vedetele zilei. Cu brânză de vacă sau de oaie, cu varză, măr, dovleac ori vișine – fiecare vizitator va găsi ceva pe gustul lui. Primăriile din județ se vor întrece în a aduce cele mai bune preparate, așa că mirosul de plăcinte proaspăt scoase din cuptor va învălui întreaga tabără.
Dar nu e vorba doar de gastronomie: pe scenă vor urca ansamblurile „Sânzienele” și „Feciorii Zărandului”, care vor aduce muzică populară și dansuri tradiționale. Astfel, cei prezenți se vor bucura și de un spectacol autentic, plin de energie și culoare.
„Sărbătoarea Plăcintelor” promite o zi în care comunitatea se adună laolaltă, într-un cadru natural deosebit, pentru a se bucura de mâncare bună, tradiții și voie bună.
Comentarii (0)