Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad a anunțat, printr-un comunicat, că un bărbat a fost trimis în judecată în stare de arest preventiv pentru mai multe infracțiuni grave: trei furturi calificate, trei fapte de efectuare de operațiuni financiare în mod fraudulos și trei infracțiuni de acces ilegal la un sistem informatic.
Potrivit procurorilor, inculpatul ar fi pătruns, în mai multe rânduri, prin escaladarea geamurilor lăsate deschise, în apartamente din municipiul Arad, în timp ce proprietarii se aflau în locuințe. Din imobile, acesta ar fi sustras bani, telefoane mobile, acte de identitate și carduri bancare, pe care ulterior le-ar fi folosit pentru achiziționarea de produse în regim contactless, fără a fi necesar codul PIN.
Unul dintre furturi a avut loc în noaptea de 31 iulie 2025, când inculpatul, cu sprijinul a doi complici, ar fi pătruns în două apartamente aflate la parterul unor blocuri din Arad, de unde a furat bunuri și carduri bancare. Ulterior, acesta a efectuat mai multe plăți în benzinării și magazine din oraș. Prejudiciul total reclamat în acest caz depășește 9.900 de lei.
În anchetă s-a stabilit că bărbatul este bănuit și de alte fapte similare, comise în lunile aprilie și iunie 2025, când ar fi reușit să retragă inclusiv sume de bani de la bancomate, prejudiciul total cauzat victimelor ridicându-se la aproximativ 21.900 de lei.
Dosarul a fost înaintat Judecătoriei Arad pentru soluționare.
Comentarii (0)