În cursul zilei de 21 octombrie 2025, a avut loc Adunarea Generală a judecătorilor din cadrul Tribunalului Arad, convocată pentru analizarea măsurilor ce se impun ca urmare a Deciziei Curții Constituționale din data de 20 octombrie 2025, prin care a fost admisă excepția de neconstituționalitate a Legii pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu.
În urma dezbaterilor, Adunarea Generală a judecătorilor Tribunalului Arad a hotărât, cu unanimitate de voturi, suspendarea măsurilor de protest constând în limitarea activității prin amânarea judecării cauzelor aflate pe rol, adoptate anterior prin Hotărârea nr. 3 din 26 august 2025.
Astfel, începând cu data de 22 octombrie 2025, activitatea de judecată se va relua în condiții normale.
Comentarii (0)