Un bărbat de 52 de ani a fost reținut de procurorii DIICOT Oradea după ce a fost prins în flagrant, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac, în timp ce transporta peste un kilogram de cocaină ascuns într-un compartiment special amenajat al autoturismului.
La data de 15 iulie 2025, polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea, împreună cu Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Oradea și sub coordonarea procurorilor DIICOT – Serviciul Teritorial Oradea, au reținut un bărbat în vârstă de 52 de ani, cercetat pentru trafic internațional de droguri de mare risc și trafic de droguri de mare risc.
Acțiunea a avut loc după ce, în seara zilei de 14 iulie, inculpatul a fost prins în flagrant la intrarea în țară, la PTF Nădlac. În urma controlului, autoritățile au descoperit peste un kilogram de cocaină, ascuns într-un compartiment special creat în interiorul autoturismului.
Drogurile erau destinate comercializării pe teritoriul României.
Astăzi, procurorii au sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor cu propunerea de arestare preventivă a inculpatului pentru 30 de zile. În desfășurarea activităților judiciare au fost implicați și polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, precum și un echipaj canin al Direcției Regionale Vamale Timișoara.
Comentarii (0)