Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Pilu au fost sesizați, la data de 1 noiembrie 2025, despre faptul că în cimitirul catolic de la marginea localității au fost distruse mai multe monumente funerare.
În urma verificărilor efectuate la fața locului, polițiștii au constatat că, în noaptea de 31 octombrie spre 1 noiembrie, persoane necunoscute au distrus opt monumente funerare.
Distrugerile constau în:
-smulgerea și punerea la pământ a patru monumente funerare,
-ruperea unui monument și aruncarea acestuia pe marginea drumului național,
-ruperea în două a unui alt monument,
-precum și ruperea crucilor altor două monumente.
În urma cercetărilor, polițiștii au identificat patru tineri minori, toți din Pilu, bănuiți de comiterea faptelor.
Pe baza probatoriului administrat, la data de 2 noiembrie 2025, doi dintre aceștia au fost reținuți pentru 20 de ore, iar un al treilea pentru 24 de ore.
Cercetările sunt continuate sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal întocmit pentru profanare de morminte.
Comentarii (0)