Intervenție contracronometru, în Gara C.F. Arad. Polițiștii din cadrul Serviciul Județean de Poliție Transporturi Arad au reușit să prevină un gest extrem al unei persoane aflate într-o stare vulnerabilă.
Agenții, care se aflau în serviciu, au observat pe peron o persoana ce manifesta intenții suicidare. Fără a pierde timp, au intervenit, au stabilit un dialog calm și au aplicat procedurile specifice pentru astfel de situații, reușind să o convingă să renunțe la intenția de a-și face rău.
La fața locului a fost solicitat și un echipaj medical. Persoana a fost preluată și transportată la o unitate spitalicească pentru evaluare și îngrijiri de specialitate.
Intervenția rapidă a polițiștilor a făcut diferența și s-a încheiat fără alte incidente, o viață fiind salvată în urma mobilizării prompte a oamenilor legii.
Comentarii (0)