Un telefon de serviciu furat dintr-un autoturism a fost recuperat de jandarmii arădeni după ce proprietarul a folosit aplicația de localizare instalată pe dispozitiv.
Incidentul a avut loc miercuri, în zona Parcului „Mihai Eminescu” din Arad. Un bărbat de 33 de ani a cerut ajutorul unei patrule de jandarmi, spunând că telefonul i-a fost sustras din mașină și că aplicația de localizare indica faptul că dispozitivul se află în apropiere.
Pornind de la informațiile oferite de proprietar, jandarmii au verificat zona și au identificat un bărbat care încerca să încarce un telefon mobil cu ajutorul unei baterii externe. După activarea aplicației de localizare, s-a confirmat că aparatul găsit asupra acestuia era chiar telefonul reclamat ca fiind furat.
Bărbatul le-a spus oamenilor legii că ar fi cumpărat telefonul din piață. Explicația sa nu a lămurit însă situația, astfel că atât el, cât și proprietarul telefonului au fost conduși pentru verificări suplimentare.
Cazul a fost preluat de organele de cercetare penală, care urmează să stabilească exact cum a ajuns telefonul în posesia suspectului și dacă acesta are vreo implicare în furt.
Ancheta este în desfășurare.
Comentarii (0)