Polițiștii Biroului de Ordine Publică din Arad au prins în flagrant, la data de 8 noiembrie 2025, un tânăr de 20 de ani, în timp ce fura țigări dintr-un supermarket situat pe strada Condurașilor.
În urma cercetărilor efectuate de Biroul de Investigații Criminale, s-a stabilit că același tânăr ar fi comis alte șapte furturi similare, în diferite zile din luna octombrie, profitând de neatenția angajaților magazinului. Prejudiciul total cauzat se ridică la aproximativ 11.400 de lei.
Pe baza probelor strânse, polițiștii l-au reținut pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat pentru infracțiunea de furt.
Totodată, polițiștii au continuat acțiunile de combatere a furturilor din societăți comerciale și în Sântana, unde, în cursul lunii octombrie, au fost sustrase bunuri alimentare și nealimentare în valoare de aproximativ 720 de lei dintr-un supermarket.
În urma investigațiilor, oamenii legii au identificat trei bărbați, cu vârste de 21, 38 și 49 de ani. Doi dintre aceștia, tânărul de 21 de ani și bărbatul de 38 de ani, ambii din localitatea Pilu, au fost reținuți pentru furt calificat.
Polițiștii continuă documentarea activității infracționale, existând suspiciuni că cei în cauză ar fi implicați și în alte fapte similare.
Foto arhivă
Comentarii (0)