Un pacient în vârstă de aproximativ 25 de ani, din județul Bihor, este internat la secția de Boli Infecțioase a Spitalului județean Arad, după ce s-a prezentat cu febră și simptome specifice unei infecții virale. Tânărul ar fi fost transferat de la spitalul din Ștei și se află în stare generală bună, potrivit informațiilor obținute până la această oră.
Medicii au confirmat prezența unui hantavirus, însă până în acest moment nu este cunoscută tulpina exactă. Probele au fost trimise la Institutul Cantacuzino din București, iar rezultatele finale sunt încă așteptate.
Surse medicale precizează că pacientul nu are nicio legătură cu focarul internațional asociat navei de croazieră , despre care Organizația Mondială a Sănătății și autoritățile europene au transmis recent informații. În cazul de față este vorba despre o situație separată, aflată în investigare epidemiologică.
În ultimele zile, autoritățile sanitare din România au transmis că hantavirusul este o boală rară, transmisă în principal prin contact cu excrețiile rozătoarelor infectate și că nu există dovezi privind transmiterea de la om la om în majoritatea tulpinilor cunoscute.
Potrivit datelor INSP, în România au fost raportate 15 cazuri de hantavirus în perioada 2023–2026, dintre care unul în acest an.
Comentarii (0)