Un tânăr de 25 de ani din județul Arad, diagnosticat cu hantavirus, s-ar fi infectat în perioada în care era internat la spitalul de psihiatrie din Ștei, județul Bihor. Concluzia vine după rezultatele analizelor serologice, care indică o infecție mai veche, spun medicii.
Bărbatul a fost externat din unitatea medicală din Ștei în data de 6 mai, după o internare care a durat aproximativ trei ani. La două zile după ce a ajuns acasă, acesta a început să prezinte febră și vărsături, fiind transportat la spital. Testele efectuate au confirmat infectarea cu hantavirus, diagnosticul fiind validat de Institutul Cantacuzino.
„La analizele serologice s-au găsit anticorpi IgM și IgG. Aceștia din urmă arată o infecție cronicizată, acutizată, deci este imposibil să se fi infectat la domiciliu. Sursa este spitalul din Ștei”, a declarat Ramona Ghișe, medic primar infecționist în cadrul DSP Arad.
Potrivit specialiștilor, tulpina de hantavirus identificată nu se transmite de la om la om, ci prin contact indirect cu rozătoarele, în special prin inhalarea particulelor provenite din urina uscată a șobolanilor sau șoarecilor.
„Vorbim de transmitere prin urina șobolanilor, care se usucă, este inhalată și de aceea poate apărea o afectare a plămânilor”, a explicat medicul infecționist.
Pacienții din spitalul din Ștei nu au fost izolați din cauza riscului de transmitere interumană, ci pentru că ar fi putut fi expuși aceluiași mediu contaminat.
Tânărul este internat acum la Spitalul Județean Arad și se află în stare stabilă, aproape de externare.
„Stare stabilă, urmează să stabilim când va fi externat. Nu s-au luat măsuri speciale. Faptul că colegul său de salon nu a contactat infecția arată că măsurile luate de noi au fost cele corecte”, a declarat Cătălin Hreniuc, director medical al Spitalului Județean Arad.
Între timp, în localitatea Sântana, unde tânărul a petrecut două zile după externare, autoritățile locale au cerut monitorizarea familiei de către medicii de familie.
„Cele două surori vor fi monitorizate”, a transmis primarul Daniel Tomuța.
Acesta este primul caz de hantavirus înregistrat în județul Arad în ultimii 21 de ani. Ultimul caz confirmat a fost raportat în anul 2005, la un alt pacient din județ.
Comentarii (0)