Ziua de 12 martie 2026 a fost una foarte plăcută pentru polițiștii Biroului Rutier și cei de la Siguranță Școlară.
Pentru câteva zeci de minute, aceștia s-au întâlnit cu 88 dintre cei mai drăgălași copilași de la Grădinița PP 14, cărora le-au explicat câteva reguli de circulație. Micuții au aflat cum să traverseze corect strada și cum trebuie să se comporte în calitate de pasageri într-un autoturism sau atunci când se deplasează în grup organizat, pe jos ori cu mijloace de transport.
Pe linia siguranței școlare, polițiștii au purtat discuții și despre victimizarea minorilor, pericolele internetului, dar și despre modul în care copiii trebuie să se comporte unii cu ceilalți.
Împreună cu polițiștii, copiii au învățat practic cum să traverseze corect strada în apropierea grădiniței lor, pe Calea Romanilor.
Activitățile fac parte din programele desfășurate în baza Concepției Poliției Române pentru Educație Rutieră și a Planului Național de Măsuri – Siguranța Rutieră pentru pietoni și bicicliști, precum și din planurile naționale de prevenire a incidentelor în care sunt implicați elevii și preșcolarii, atât în unitățile de învățământ, cât și în zonele adiacente acestora.
Comentarii (0)