Mureşul are deja niveluri ridicate de cloruri şi sare in judeţul Hunedoara. La măsurătorile de la ora 6 dimineaţa, realizate de angajaţii Apelor Române, în judeţul Arad, salinitatea Mureşului era normală. Nivelul va creşte îmsă, cel mai probabil, din această seară şi la noapte, începând cu Săvârşin. Direcţia Apele Române a recomandat deja crescătorilor să nu mai adape animalele în râu iar agricultorilor să nu irige culturile cu apă din Mureş. Începând cu ora 18, măsurătorile se vor efectua din oră în oră.
Foto: Parcul Natural Lunca Mureșului
Comentarii (0)