Sub coordonarea Serviciului de Ordine Publică, polițiștii arădeni, alături de jandarmi și luptători SAS, au desfășurat în acest sfârșit de săptămână acțiuni de amploare în orașele Pecica, Lipova și Curtici, precum și în localitățile din jur.
Pecica:
Au fost legitimate 119 persoane, dintre care 27 au fost testate pentru alcool și droguri, și au fost verificate 106 autoturisme. În urma controalelor, polițiștii au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 28.500 de lei. De asemenea, au fost reținute un permis de conducere și 3 certificate de înmatriculare. Patru persoane au fost conduse la sediul poliției pentru clarificări. În urma verificării a cinci societăți comerciale, au fost confiscați 320 de lei, sume nejustificate prin documente fiscale.
Lipova:
Pe raza orașului și a Secției Rurale 7, au fost legitimate 129 de persoane, 42 testate preliminar, și au fost controlate 110 autovehicule, 9 firme și 3 unități de cazare. Au fost aplicate 39 de sancțiuni, însumând aproximativ 36.200 de lei. Polițiștii au reținut 3 permise de conducere și au retras 2 certificate de înmatriculare. Suma de 523 de lei a fost confiscată, fiind nejustificată fiscal.
Curtici:
În Curtici, oamenii legii au legitimat 132 de persoane, dintre care 40 au fost testate pentru consum de substanțe. Au fost aplicate 42 de sancțiuni contravenționale, totalizând 27.800 de lei. De asemenea, au fost reținute 2 permise de conducere și retrase 2 certificate de înmatriculare.
Acțiunile, desfășurate cu scop preventiv, urmăresc menținerea ordinii și liniștii publice în comunitate. Reprezentanții Poliției Arad mulțumesc cetățenilor care aleg să respecte legea și sprijină demersurile autorităților.
Comentarii (0)