Primăria Municipiului Arad marchează și în acest an Purple Day, ziua internațională dedicată conștientizării epilepsiei. Pe 26 martie 2026, începând cu ora 21:00, clădirea instituției va fi iluminată în mov, culoare simbol a solidarității cu persoanele afectate de această afecțiune neurologică.
Inițiativa este susținută de Asociația More Than a Smile, care își propune să crească gradul de informare și să reducă stigmatizarea asociată epilepsiei. Campania va fi promovată și online, prin distribuirea de informații utile și mărturii ale persoanelor diagnosticate.
Evenimentul face parte dintr-un demers global dedicat sprijinirii și încurajării celor care trăiesc cu epilepsie.
Primăria Arad, iluminată în mov de Purple Day 2026
Comentarii (0)