Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Arad, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Arad, au efectuat marți, 18 noiembrie 2025, nouă percheziții domiciliare în municipiul Arad și în comuna Craiva, într-o cauză penală instrumentată de autoritățile judiciare din Franța, respectiv Tribunalul Judiciar din Paris.
Dosarul vizează constituirea unui grup infracțional organizat specializat în recuperarea, colectarea și depozitarea ilegală a deșeurilor cu conținut de substanțe periculoase, rezultate din echipamente electrocasnice. De asemenea, se investighează infracțiuni de spălare a banilor, evaziune fiscală, înșelăciune și încălcări grave ale legislației privind regimul deșeurilor.
Români suspectați că gestionau ilegal deșeuri periculoase în Franța
Potrivit anchetei desfășurate de autoritățile franceze, mai multe persoane din județul Arad, acționând pe teritoriul Franței, ar fi recuperat și depozitat nelegal deșeuri conținând substanțe toxice precum plumb sau mercur. Totodată, acestea ar fi colectat și valorificat materii prime valoroase – inclusiv cupru și argint – rezultate din dezmembrarea aparatelor electrice și electronice.
Bani ridicați în Arad și sute de metri cubi de deșeuri indisponibilizați în Franța
În urma perchezițiilor din România, anchetatorii au descoperit și ridicat 37.000 de euro, sumă despre care există suspiciunea că ar proveni din activitățile ilegale derulate în Franța.
Pe teritoriul francez, autoritățile au identificat 12 persoane cercetate pentru infracțiuni privind regimul deșeurilor. Pentru nouă dintre acestea a fost dispusă măsura reținerii. Totodată, au fost indisponibilizați 800 de metri cubi de deșeuri, în vederea continuării cercetărilor și stabilirii prejudiciului.
Cooperare internațională sub egida OCTOPUS
Acțiunea a fost posibilă datorită cooperării europene în domeniul securității, realizată prin fondul OCTOPUS al Comisiei Europene. Operațiunile au beneficiat și de sprijinul Biroului Atașatului de Afaceri Interne al României în Franța, precum și al ofițerilor de legătură francezi din cadrul Serviciului de Securitate Internă al Ambasadei Franței la București.
Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale și identificarea tuturor persoanelor implicate.
Comentarii (0)