La Școala Gimnazială „Caius Iacob” din Arad, începutul de an școlar a însemnat mai mult decât emoții și ghiozdane noi. Părinții și profesorii au pus mâna pe mop, bidinea și aspirator pentru a pregăti sălile de clasă, în condițiile în care școala se află în plin proces de reabilitare termică pe fonduri europene.
Lucrările de modernizare, care vizează anveloparea clădirii și schimbarea geamurilor, nu includ însă și zugrăvirea interioară. Cum Primăria Arad nu avea prevăzute fonduri pentru aceste reparații, conducerea școlii a apelat la părinți și cadre didactice.
Profesorii, de la catedră la muncă fizică
Directorul unității, Simona Șimon, a declarat că în lipsa firmei banilor de la buget, școala a cerut sprijinul comunității. „Am vorbit cu părinții și unii au ajutat cu firmele lor, alții au venit să facă curățenie. Important e ca elevii să poată începe cursurile în clase, nu online”, a spus aceasta.
În unele clase, profesorii au reparat plinte, au șters praful și au strâns șuruburi. „Vin în fiecare zi, aseară am plecat la ora 8, doar ca să terminăm clasa”, a povestit o profesoară.
Părinții au venit cu soluții pentru curăţenie și aspiratoare
Nici părinții nu au stat deoparte. „Am adus soluții de curățat și aspirator. Nimeni nu a cerut bani, dar trebuia să facem curățenie ca să intre copiii în clase”, a spus o mamă.
Primăria nu are bani alocați
Reprezentanții firmei de construcții au confirmat că proiectul european nu include lucrări de zugrăvire interioară. În același timp, purtătorul de cuvânt al Primăriei Arad, Ralu Cotrău, a explicat că „astfel de fonduri se cer cu un an înainte, atunci când se întocmește bugetul”.
Școala rămâne în șantier până în mai 2026
Până la finalizarea reabilitării, în mai anul viitor, elevii vor învăța doar pe două etaje – parterul și primul etaj, dar și curtea școlii rămân în continuare în șantier.
Comentarii (0)