Într-un act de supremă generozitate față de contribuabili, Consiliul Județean a decis că spațiul public e mult prea… public. Așa că, în înțelepciunea lor administrativă, au tras o linie clară, și o barieră și mai clară, între cetățeni și privilegiile rezervate „aleșilor”.
În imaginea de mai sus putem admira o adevărată demonstrație de putere: zeci, pe lângă celelalte poate sute de locuri de parcare ,,cucerite”, transformate într-un club select al autovehiculelor „autorizate C.J.A.”. Adică, pe românește, doar pentru ei. Pentru restul, interzis. Intrarea se face doar cu cartelă, și probabil și cu o reverență în fața interesului public reinterpretat în stil baronial.
Că e vorba de un parc în apropiere, o sală de sport, un restaurant sau orice altă activitate care ar aduce oameni în zonă, nu contează. Prioritatea e clară: confortul birocratului primează. Cetățeanul? Să se învârtă pe străduțele din jur până obosește. Sau poate, cine știe, va înțelege subtilul mesaj transmis prin semnul „acces interzis”, acest nou simbol al administrației participative în care participă doar cine are legitimație.
Și dacă am mai scris despre asta, nu s-a întâmplat nimic. Poate data viitoare vor răspunde cu o altă barieră. Poate chiar cu gard viu și turn de observație. Căci în administrația modernă, transparența și accesul liber au fost înlocuite cu badge, scanner și sens unic.
Până atunci, noroc la căutat loc de parcare.
D.M
Comentarii (0)