Doi cetățeni ciprioți s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiștii de frontieră arădeni conducând autovehicule care figurau cu documente false. Într-unul dintre cazuri, anchetatorii au descoperit și suspiciuni privind modificarea seriei de șasiu.
Potrivit Poliției de Frontieră, în perioada 6-7 iunie, polițiștii din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au desfășurat controale aleatorii pe autostrada A1 Deva-Nădlac. În timpul verificărilor au fost oprite două autoturisme înmatriculate în Marea Britanie, conduse de doi cetățeni ciprioți, în vârstă de 34 și 50 de ani.
În urma controlului, oamenii legii au constatat că certificatele de înmatriculare prezentate nu îndeplineau condițiile de autenticitate ale unor documente oficiale. Mai mult, la unul dintre vehicule, seria de șasiu poansonată nu prezenta caracteristicile specifice aplicate de producător, existând suspiciuni că aceasta ar fi fost contrafăcută.
Cei doi șoferi au fost conduși la sediul instituției pentru continuarea cercetărilor, iar autoturismele, evaluate la aproximativ 200.000 de euro, au fost indisponibilizate.
Polițiștii de frontieră au deschis dosare penale și efectuează cercetări pentru infracțiuni de tăinuire, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals. La finalizarea anchetei vor fi dispuse măsurile legale care se impun.
Comentarii (0)