Astăzi, în jurul orei 01:15, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea Groșeni.
Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentelor de Pompieri Sebiș și Ineu, cu trei autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime și o ambulanță SMURD.
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul casei și al anexei gospodărești, pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați, precum și la anexele gospodăriilor învecinate.
După aproximativ 7 ore de intervenție susținută a pompierilor, incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite, fiind protejate casele aflate în imediata vecinătate. Intervenția a fost dificilă din cauza observării și anunțării cu întârziere a incendiului, precum și din cauza vântului puternic, care întreținea flăcările.
În urma incendiului, casa și anexa au fost afectate în totalitate, iar cele două anexe învecinate au fost afectate pe o suprafață de aproximativ 60, respectiv 70 de metri pătrați.
Din fericire, nu s-au înregistrat victime, proprietarii imobilelor reușind să se autoevacueze în condiții de siguranță, fără a necesita îngrijiri medicale.
Cauza probabilă a producerii incendiului a fost stabilită ca fiind coșul de fum izolat necorespunzător față de materialele combustibile.
Comentarii (0)