Tensiunile dintre enoriașii din cartierul arădean Sânicolaul Mic și preotul numit de Arhiepiscopia Aradului, Bogdan Noghiu, continuă să escaladeze. Localnicii îl contestă și cer organizarea unui concurs pentru ocuparea postului de paroh.
Banner pe gardul bisericii, rupt zilnic de preot
Oamenii din Sânicolaul Mic au afișat pe gardul bisericii un banner prin care solicită concurs deschis pentru postul de preot. Gestul lor este însă zădărnicit zilnic de părintele Noghiu, care rupe afișul de fiecare dată, în timp ce enoriașii îl lipesc din nou. Imaginile au fost surprinse inclusiv de camerele de supraveghere din zonă.
Enoriașii acuză criterii politice
Credincioșii susțin că numirea lui Bogdan Noghiu nu s-a făcut pe criterii de competență, ci pe criterii politice. Ei afirmă că au încercat să discute cu Arhiepiscopul Timotei, însă fără rezultat. „Biserica ar trebui să fie pentru enoriași, nu pentru interese politice”, spun oamenii.
Investirea oficială, amânată
Deși era așteptată o slujbă oficială de instalare, aceasta nu va avea loc duminică, întrucât ierarhii sunt prezenți la canonizarea lui Ilarion Felea. Se discută însă despre o posibilă slujbă de seară, în zilele următoare, în speranța că numirea nu va fi marcată de proteste.
Suspiciuni legate de interese financiare
Unii localnici cred că preotul insistă să rămână în parohia Sânicolaul Mic pentru că aici și-a construit o casă impunătoare. Alte voci susțin că adevăratul motiv ar fi valoarea parohiei: aceasta deține aproximativ 25 de hectare de teren extravilan, care ar putea trezi interesul dezvoltatorilor imobiliari.
Comentarii (0)