La data de 19 noiembrie a.c., polițiștii arădeni au depistat în trafic doi conducători auto care se aflau sub influența alcoolului.
Primul caz a fost înregistrat în jurul orei 16:07, când polițiștii Biroului Rutier Arad au oprit pentru control un bărbat de 58 de ani, din municipiu, aflat la volanul unui autoturism pe Calea Aurel Vlaicu. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o valoare de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat, șoferul fiind condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice.
În aceeași zi, în jurul orei 08:45, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în localitatea Curtici un șofer de 29 de ani, din aceeași localitate. Aparatul alcooltest a indicat în acest caz o valoare de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care bărbatul a fost, de asemenea, condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.
În ambele situații, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului.
Comentarii (0)