Consiliul Local Municipal Arad a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 22 decembrie 2025, nivelul taxelor și impozitelor locale care vor fi aplicate începând cu 1 ianuarie 2026. Pentru o parte dintre contribuabili, în special persoane fizice, valorile vor fi mai mari față de anul precedent.
Primarul municipiului Arad, Călin Bibarț, a explicat că aceste majorări nu au fost decise la nivel local, ci sunt efectul direct al unor modificări legislative adoptate de Guvern, care obligă administrațiile locale să aplice noile grile de impozitare.
Potrivit edilului, administrația arădeană intenționa inițial să mențină taxele pentru persoane fizice la nivelul din 2025, lucru reflectat și în proiectul de hotărâre supus transparenței decizionale. Intrarea în vigoare a actelor normative naționale a făcut însă imposibilă păstrarea acestor valori.
În cazul persoanelor juridice, nivelul taxelor și impozitelor rămâne, în mare parte, neschimbat. Singurele ajustări vizează anumite clădiri nerezidențiale, legislația impunând ca impozitul pe metru pătrat pentru imobilele deținute de firme să nu fie mai mic decât cel aplicat proprietarilor persoane fizice.
O altă modificare importantă îi vizează pe proprietarii de clădiri vechi sau foarte vechi. Începând cu anul 2026, aceștia nu vor mai beneficia de reducerea de până la 50% aplicată până acum, ceea ce va duce la impozite mai mari pentru aceste imobile. Măsura este, de asemenea, rezultatul unei decizii adoptate la nivel guvernamental.
De ce cresc taxele locale în Arad în 2026
Comentarii (0)