Detalii cutremurătoare ies la iveală, din anchetă. In faţa procurorilor, bărbatul a povestit că cearta dintre el şi tânăra mamă a început de la nişte mesaje din telefon, chiar în faţa barului în care aceasta lucra. Apoi, el a intrat în maşină iar femeia s-a aplecat prin geamul deschis în dreapta şi l-a zgâriat pe faţă. A fost momentul în care şi-a pierdut minţile. A prins-o de mână şi, cu ea atârnând în afara maşinii, a demarat in trombă. A gonit pe străzi kilometri buni, cu peste 100km la oră. Când i-a dat drumul, amorţită de durere, tânăra s-a rostogolit pe şosea . A fost găsită moartă, câteva ore mai tărziu, de unul dintre voluntarii ce participau la căutări. Din păcate şi această tânără, la fel ca majoritatea femeilor abuzate, a refuzat orice metodă de protecţie. Sorin Mocuţa, şef serviciu DAS “ Din păcate lipseşte monitorizarea în astfel de cazuri. Bărbatul abuzator poate fi arestat pentru 6 luni de la prima abatere. Dar asta nu se întâmplă. Legea ar trebui schimbată, pentru că femeile abuzate se simt , de multe ori, abandonate”. Criminalul a fost arestat preventive pentru 30 de zile pentru omor şi lipsire de libertate. Spune că îşi regret[ fapta şi chiar a încercat să se sinucidă în arestul poliţiei. Două fetiţe au rămas acum orfane şi au nevoie de consiliere psihologică, după traumele trăite.
Comentarii (0)