În ultima săptămână, la Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Arad au fost înregistrate mai multe cazuri de infecții respiratorii de sezon, inclusiv gripă, în special în rândul copiilor.
Un număr de 10 copii cu vârste cuprinse între 1 și 14 ani s-au prezentat la spital cu simptomatologie specifică infecției cu virusul gripal. În urma testării, diagnosticul a fost confirmat, iar toți pacienții au fost internați în Compartimentul Boli Infecțioase Copii, unde beneficiază de tratament și îngrijiri medicale de specialitate.
Tot în cursul ultimei săptămâni, medicii din cadrul Unității de Primiri Urgențe, alături de medici pneumologi și pediatri, au consultat 108 pacienți cu simptome caracteristice afecțiunilor respiratorii de sezon, precum pneumonii, rinofaringite și bronșite.
În urma investigațiilor medicale, 39 de pacienți au necesitat internare, dintre care 28 sunt minori și 11 adulți.
Reprezentanții SCJU Arad recomandă populației să respecte măsurile de prevenție, să se prezinte la medic la apariția simptomelor respiratorii și să evite aglomerațiile, în special în cazul copiilor și al persoanelor cu afecțiuni cronice.
Comentarii (0)