Trei cetățeni austrieci – doi bărbați în vârstă de 61 și 69 de ani și o femeie de 65 de ani – au fost depistați de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Arad, în data de 3 august, în zona localității Pilu, fiind bănuiți de nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
În urma controlului efectuat asupra autovehiculelor în care se aflau, polițiștii au descoperit patru arme de vânătoare deținute legal, alături de două dispozitive de ochire, două dispozitive de vedere pe timp de noapte și două amortizoare – acestea din urmă interzise la deținere în România.
Totodată, au fost găsite nouă trofee de căprior, crotaliate, însă fără documente care să ateste proveniența legală a acestora.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Bunurile descoperite au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
Comentarii (0)