Un filmuleţ postat pe Tik Tok, cu vandalizarea mai multor morminte din cimitirul evreiesc din Grădişte a atras atenţia poliţiştilor arădeni. In imaginile preluate de o organizaţie din afara tării, care promovează antisemitismul, se vede cum adolescenţii scriu cu vopsea roşie pe monumentele funerare din cimitirul evreiesc, simboluri naziste. Poliţiştii Serviciului de investigaţii criminale au început imediat cercetările. Au luat la pas toate cimitirele evreieşti din judeţ, pentru a stabili unde a avut loc actul de vandalism. Apoi, au verificat camere de supraveghere şi , în cele din urmă, au dat de cei doi minori, de 14 şi 16 ani, care vandalizaseră mormintele. Au recunoscut că au fost racolaţi, după ce au jucat jocuri pe calculator, mai exact jocuri cu violenţă. Au primit mesaje în privat de la liderii unei organizaţii din afara ţării, care racolează adolescenţi din întreaga Europă. Cei doi au mers noaptea în cimitir, au vandalizat mormintele, au spart geamurile unui depozit şi au filmat totul. Apoi au trimis imaginile aşa zisei organizaţii extremiste iar filmuleţul a apărut pe reţelele sociale, alături de alte imagini de acelaşi fel, filmate şi în alte ţări. Minorii sunt cercetaţi în stare de libertate
Comunicat IPJ Arad
Din cercetările efectuate într-un dosar penal, aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, a reieșit că doi minori, din Arad, ar fi distrus pietre funerare și ar fi vopsit cu spray monumente funerare dintr-un cimitir evreiesc, din municipiul Arad.
Minorii ar fi fondator, respectiv membru al unei organizații cu caracter extremist și nazist.
În cauză cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere, utilizarea în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, profanare de morminte și utilizarea în public a simbolurilor antisemite.
Într-un alt dosar penal, aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Ineu, cu sprijinul polițiștilor orașului Ineu, a fost identificat un tânăr, de 18 ani, care ar fi lipit mai multe stickere cu însemne naziste și antisemite.
Din cercetări a reieșit că cel în cauză ar fi liderul unei grupări cu caracter extremist și membru în alte grupări similare, din țară.
În cauză, a fost întocmit un dosar penal pentru utilizarea în public a simbolurilor antisemite și utilizarea în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.
La data de 12 mai 2025, a fost pus în aplicare un mandat de percheziție domiciliară, în urma activităților fiind ridicate bunuri cu valoare probatorie.
În ambele dosare urmează a fi desfășurate și alte activități complexe, pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și destructurarea grupărilor ilegale.
Activitățile au beneficiat de sprijinul polițiștilor criminaliști, polițiștii municipiului Arad și polițiștii orașului Ineu.
Comentarii (0)