Polițiștii din Arad au descins la mai multe adrese din județul Bihor, într-un dosar penal privind amenințare, distrugere și tulburarea ordinii publice.
La data de 27 septembrie 2025, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au pus în aplicare 9 mandate de percheziție domiciliară. Descinderile au vizat locuințele a 7 bărbați, cu vârste între 35 și 49 de ani, toți din județul Bihor.
Potrivit anchetatorilor, aceștia ar fi fost implicați într-un conflict izbucnit pe 27 august 2025, în jurul orei 03:30, când au spart cu sticle geamurile unui imobil și ale a două autoturisme din Arad.
De asemenea, polițiștii au verificat 8 autoturisme folosite de suspecți, iar pe numele lor au fost emise 7 mandate de aducere, urmând ca aceștia să fie duși la audieri.
Rivalitate între clanuri
Surse judiciare arată că incidentul ar fi avut loc pe fondul unei dispute mai vechi între așa-numitul clan al Moldovenilor din Arad și clanul Neguș. După atac, membrii celor două grupări și-ar fi lansat amenințări reciproce pe rețelele sociale, promițând o confruntare la gala RXF programată la București, peste căteva zile.
Pentru a preveni escaladarea violențelor, polițiștii au intervenit și au dispus măsuri ferme împotriva celor implicați.
Comentarii (0)