Minunăţia este expusă în incinta Muzeului judeţean şi cei mai interesaţi să vadă oraşul construit din milioane de piese Lego sunt copiii. Străzi pline cu verdeaţă, un spital cu tot cu pacienţi, un mzeu, o gară, dar şi o bază extraterestră, toate pot fi admirate până la mijlocul lunii iunie. Construcţia întregului oraş a durat ani buni şi arată pasiunea celor care văd în acest joc un mod de a–ţi demonstra creativitatea.Dorian Velciov, Asociaţia Brickenburg Timişoara “ Construcţia oraţului a început în 2018. Sunt milioane de ore şi milioane de piese folosite în acest oraş miniatural”. Bogdan Blaga, director adjunct Muzeul judeţean “ Copiii ne-au dat nota zece, chiar 11, pentru expoziţie. Acest joc le dezvoltă creativitatea şi asta am încercat să facem noi aici. Vizitatorii au şansa să vadă istoricul acestui joc, din 1958, când a fost creat”. Expoziţia este dechisă până în 14 iunie iar biletele de intrare costă între 4 şi 20 de lei.
Brickenburg, oraşul în miniatură, construit din piese Lego
Comentarii (0)