Un bărbat de 37 de ani din Craiva a fost reținut de polițiști după ce ar fi furat un autoturism din Beliu și a încercat să fugă de echipajele de poliție, deși nu deținea permis de conducere și consumase alcool.
Incidentul a avut loc în data de 22 mai 2026, când polițiștii Secției 6 Rurală Beliu au fost sesizați despre dispariția unui autoturism parcat în fața unui imobil din localitate. Potrivit primelor informații, mașina era neasigurată, iar cheile se aflau în contact.
În urma verificărilor efectuate de oamenii legii, s-a stabilit că autoturismul s-ar fi deplasat dinspre Beliu spre Ineu, apoi către Pâncota. Vehiculul a fost dat imediat în consemn, fiind observat ulterior de un echipaj al Poliției orașului Pâncota pe D.J. 709.
Polițiștii au încercat să oprească autoturismul în trafic, însă șoferul ar fi încercat să scape. După câteva momente tensionate, acesta a fost imobilizat și încătușat de agenți.
Bărbatul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul indicând o valoare de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat. Polițiștii au dispus recoltarea de probe biologice pentru stabilirea exactă a alcoolemiei.
Mai mult decât atât, verificările efectuate au arătat că suspectul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Pe baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore pentru furt în scop de folosință, conducere sub influența alcoolului și conducere fără permis. Ancheta continuă, iar polițiștii urmează să stabilească dacă se impun și alte măsuri legale.
Atenționare pentru șoferi
Polițiștii reamintesc conducătorilor auto să nu lase niciodată cheile în contact și să asigure autoturismele chiar și atunci când le parchează pentru scurt timp în fața locuinței. Astfel de neglijențe pot favoriza comiterea unor infracțiuni și pot pune în pericol siguranța traficului rutier.
Foto arhivă
Comentarii (0)