Un bărbat în vârstă de 37 de ani din Arad a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de săvârșirea infracțiunii de violență în familie, potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad.
Conform anchetatorilor, incidentul ar fi avut loc în data de 24 martie 2026, în locuința comună a celor doi. Pe fondul unui conflict spontan și al consumului de substanțe psihoactive, bărbatul și-ar fi agresat concubina, lovind-o cu pumnii, picioarele și un baston telescopic în zona capului și a membrelor.
În urma agresiunii, victima a suferit leziuni traumatice care au necesitat între 4 și 6 zile de îngrijiri medicale pentru vindecare.
În data de 25 martie 2026, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și au sesizat Judecătoria Arad cu propunerea de arestare preventivă. Judecătorul de drepturi și libertăți a admis solicitarea, fiind emis un mandat de arestare pentru o perioadă de 30 de zile pe numele inculpatului.
Reprezentanții parchetului au subliniat că pe parcursul întregului proces penal se aplică principiul prezumției de nevinovăție
Comentarii (0)