Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac, împreună cu comisari ai Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Arad, nu au permis intrarea în România a unui automarfar încărcat cu aproape 17 tone de deșeuri provenite din Germania.
În data de 22 decembrie 2025, în urma unor controale aleatorii și nesistematice desfășurate pe căile de comunicație din apropierea frontierei, polițiștii de frontieră au oprit pentru control un automarfar condus de un cetățean român, în vârstă de 35 de ani. Conform documentelor prezentate, acesta transporta deșeuri de îmbrăcăminte amestecate cu alte tipuri de deșeuri, de la o societate comercială din Germania către o firmă din România.
Existând suspiciuni privind legalitatea transportului, a fost solicitat sprijinul Gărzii Naționale de Mediu. În urma verificărilor, s-a constatat că automarfarul era încărcat cu 16.980 kg de deșeuri, pentru care șoferul nu a putut prezenta documentația legală necesară importului.
În consecință, autoritățile de control au dispus nepermiterea accesului pe teritoriul României a mijlocului de transport și a încărcăturii.
Foto IPF
Aproape 17 tone de deșeuri din Germania, oprite la intrarea în România, la Nădlac
Comentarii (0)