În ultima zi a lunii octombrie 2025, polițiștii Serviciului Rutier Arad au desfășurat o amplă acțiune de control pe Drumul Național 79, între Chișineu-Criș și limita cu județul Bihor. Verificările au fost organizate în sistem „cascadă”, în colaborare cu polițiștii rutieri bihoreni.
Scopul acțiunii a fost prevenirea accidentelor rutiere prin impunerea respectării vitezei legale — una dintre principalele cauze ale evenimentelor rutiere grave.
Rezultatele nu au întârziat să apară:
-59 de șoferi au fost sancționați pentru depășirea limitei de viteză;
– în total, au fost aplicate 90 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 21.500 de lei;
-pentru depășiri neregulamentare, au fost reținute 5 permise de conducere;
-de asemenea, polițiștii au retras 5 certificate de înmatriculare;
-nicio infracțiune nu a fost constatată în timpul acțiunii.
„Astfel de acțiuni vor continua, scopul nostru fiind reducerea riscului rutier și creșterea siguranței pe drumurile publice”, transmit reprezentanții Poliției Rutiere Arad.
Comentarii (0)