Consiliul Județean Arad precizează că depune toate eforturile necesare pentru a asigura desfășurarea traficului în condiții de siguranță pe drumurile județene, în contextul condițiilor meteorologice dificile din această perioadă.
În prezent, sunt mobilizate 62 de utilaje de deszăpezire și 10 mașini de patrulare, care acționează fără întrerupere, zi și noapte, în funcție de evoluția fenomenelor meteo. În ultimele zile, pe drumurile județene au fost utilizate peste 3.000 de tone de material antiderapant (sare și nisip), pentru prevenirea formării poleiului și menținerea carosabilului în condiții de circulație.
Echipele de intervenție se află permanent pe teren, monitorizează starea drumurilor și intervin prompt ori de câte ori situația o impune.
„Facem tot posibilul pentru ca drumurile județene să fie practicabile și sigure. În același timp, facem apel la conducătorii auto să manifeste responsabilitate, să circule cu prudență, să țină cont de condițiile meteo și să adapteze viteza la starea carosabilului”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
Consiliul Județean Arad va continua intervențiile atât timp cât situația o va impune, siguranța cetățenilor rămânând o prioritate permanentă, se precizează in comunicatul CJ Arad.
62 de utilaje de deszăpezire, mobilizate pe drumurile județene din Arad
Comentarii (0)