Marcatorul golului de trei puncte pentru UTA, în meciul cu FC Botoșani, se
desparte emoționant de echipa arădeană. În minutul 90, el a transformat lovitura
de la 11 metri, dictată de Cătălin Găman după un fault asupra lui Țăroi.
”Da, a fost ultimul meu meci. Cluburile s-au înțeles, au un acord. Mâine (n.r. luni)
am avion la 6:00 dimineața din Budapesta. O încărcătură mare, emoții foarte mari.
Ei nu mă mai lăsau să joc, cei de la Noah, eu am ales să joc, am vorbit cu Mister
să intru să-mi fac treaba până la capăt.
M-am rugat la Dumnezeu să se termine cum s-a terminat astăzi. Am dat tot ce am
putut, sunt fericit și le urez baftă în continuare. Nu m-am gândit că ratez, voiam să
fie totul bine să mă bucur cu echipa și suporterii. O perioadă frumoasă, specială.
La 27 de ani, Valentin Costache pleacă de la UTA în Armenia la campioana Noah.
”Le mulțumesc suporterilor, m-au susținut foarte mult. Și colegilor, fără ei nu
aveam această ofertă și atâtea reușite. Va fi un meci foarte greu, o deplasare grea
la Oțelul, le doresc multă baftă și eu spun că o să scoată maximum din aceste
meciuri și o să facă o figură frumoasă”, a declarat Costache, după joc.
12 goluri și 4 assist-uri în 31 de meciuri a adunat Valentin Costache în acest sezon
la UTA, în toate competițiile.
Cotat la un milion de euro, atacantul lateral are la activ 8 goluri şi 27 de meciuri în
acest sezon din Superliga.
Costache ajungea șa UTA în iulie 2024, când venea gratis din Cipru, de la Apollon
Limassol. A adunat 72 de meciuri, 16 goluri și 7 pase decisive la Arad.
Costache a evoluat de-a lungul carierei la Dinamo, Afumaţi, CFR Cluj Rapid,
Apollon Limassol şi UTA Arad.
Cei de la GSP scriu că UTA va primi 200.000 de euro pentru transfer, alte surse
susțin că s-a achitat doar clauza de 150.000 de euro. El va fi remunerat cu 30.000
de euro pe lună.
Vali Costache se desparte emoționat de UTA
Comentarii (0)