UTA a câștigat meciul disputat la Arad cu Petrolul Ploiești, scor 2-0, în etapa a
şaptea din play-out-ul Superligii. După acest rezultat, echipa arădeană a scăpat
de emoțiile retrogradării directe și are mari șanse să evite și locurile de baraj.
UTA a îmceput bime prima repriză și a ratat două ocazii prin Omondi și Costache,
însă putea încheia repriza cu handicap. Ploieștenii au marcat în minutul 35, prin
Irobiso, dar după verificarea VAR s-a decis că a fost ofsaid la atacant.
Rezultatul a fost stabilit în partea secundă. Mai întâi a marcat Poulolo, după un
corer executat de Zsori în minutul 59. Tot Zsori a stabilit și rezultatul final, în
minutul 67, după o pasă primită de la Omondi.
Până la final petroliștii au mai avut trei ocazii însă fără urmări pe tabele de scor.
UTA este pe locul 6 în play-out, cu 27 de puncte. Petrolul e a cincea, cu 28 de
puncte.
În ultimele două partide din acest sezon, UTA va mai juca sâmbătă cu Farul iar
apoi va încheia cu Gloria Buzău la Arad.
Echipe:
UTA: D. Iliev – Râpă, Benga, Poulolo, Trif (Dussaut 76) – Cr. Mihai (Danciu 71),
Van Durmen – Zsori (Rassoul 71), Tzionis (Mpoku 79), Omondi – V. Costache (Ad.
Dragoş 88). Antrenor: Mircea Rednic
Petrolul: Bălbărău – Ricardinho (Ludewig 46), Papp (I. Răducan 66), Stănică, D.
Radu – T. Keita, Roche – V. Gheorghe (M. Rădulescu 70), Jyry (Hanca 70),
Grozav (M. Bratu 74) – Irobiso. Antrenor: Mehmet Topal
Cartonaşe galbene: Omondi 90+2 / D. Radu 43, Papp 54, T. Keita 62, Roche 89
Arbitri: Istvan Kovacs – Ferencz Tunyogi, Ioan Corb
VAR: Florin Andrei – Alexandru Vodă
Comentarii (0)