UTA a câștigat primul meci din din play-out-ul Superligii, pe teren propriu, în fața
celor de la FC Hermannstadt, în prima etapă din play-out-ul Superligii. Echipa
antrenată de Adrian Mihalcea s-a impus cu scorul de 3-2, după ce a avut trei goluri
avantaj.
UTA a avut 1-0 încă din minutul 3, când o minge trimisă în careul advesr a fost
prelungită cu capul pe spate de Coman până în marginea careului mic, de unde
fundașul oapeților Ionuț Stoica a încercat să degajeze puternic, însă l-a lovit în
figură pe Căpuşă şi mingea a intrat în plasă, autogol de generic. Trei minute mai
târziu, la un corner de pe partea stângă, Benga a reluat cu capul de la 7 metri în
plasa sibienilor și s-a făcut 2-0, scor cu care s-a încheiat prima repriză.
În primul minut al reprizei secunde, Țuțu a comis un henț la marginea careului și
s-a dictat penalty. Gorcea a reușit să apere șutul lui Neguț. În minutul 53, Van
Durmen a pasat şi Alin Roman a înscris pentru 3-0 din centrul careului.
Oaspeții au redus din diferență în minutul 59, prin Aurelian Chiţu iar în primul
minut de prelungiri a marcat și Buș, iar me3ciul s-a încheiat cu rezultatul de 3-2.
”Sunt 3 puncte importante, 3 puncte care contează enorm. Astăzi nu a contat
jocul, ci au contat doar punctele. Am jucat contra unei echipe bune și în revenire. A
fost spectacol, a fost noroc, dar cu sacrificiu am reușit să câștigăm. Așa vor fi
meciurile! În momentul când nu mai ai nimic de pierdut, îți revine energia și iată că
au pus și ei probleme.
Până la urmă am condus ostilitățile, dar nu ca posesie sau ca dueluri, unde am
fost varză, ci ca inspirație și ca noroc în unele momente. Contează! Aceste puncte
contează enorm pentru noi.
Eu știu că nu am depus licența (n.r. pentru cupele europene). Din ce motive? Nu
știu. Mă interesează mai puțin pe mine. Jucătorii trebuie să aibă în gând că poți
să retrogradezi dacă nu ești atent”, a declarat Adrian Mihalcea, după joc.
Cu această victorie UTA a urcat temporar primul loc în play-out, cu 25 de puncte,
în timp ce Hermannstadt e penultima, a 9-a, cu 12 puncte.
În următorul meci, UTA va juca la București, cu FCSB, vineri, de la ora 19.00.
Echipe:
UTA: Gorcea – Ţuţu (Răroi 76), Poulolo, Benga, Alomerovic – Sota Mino (Hrezdac
76), Van Durmen – Hakim Abdallah, Alin Roman (Stolnik 88), Tzionis (Fl. Iacob 76)
– M. Coman (Padula 82). Antrenor: Adrian Mihalcea
Hermannstadt: D. Lazar – Căpuşă, Ionuţ Stoica (Gjorgjievski 88), Chorbadzhiyski,
K. Ciubotaru (L. Stancu 65) – Jair (Simba 46), Zargary, Ed. Florescu (S. Buş 64) –
Neguţ, A. Chiţu, Politic (Afalna 19). Antrenor: Dorinel Munteanu
Cartonaşe galbene: Sota Mino 38 / Ed. Florescu 12, Afalna 31, Chorbadzhiyski 76
Arbitri: Iulian Călin – George Neacşu, Alexandru Vodă
VAR: Marius Omuţ – Andrei Florin
Comentarii (0)