Trei pui de vulpe au fost văzuţi , ieri, in incinta Liceului Baptist de Aradu Nou. Jandarmii au instalat cuşti speciale pentru capturarea lor în siguranţă. Primul pui a fost prins după câteva ore iar ceilalţi doi în cursul nopţii. Odată capturate, animalele au fost predate biologilor de la Parcul Natural Lunca Mureşului, care au avut grijă să îi elibereze în habitatul lor natural, departe de zonele populate. Puii au în jur de 6 luni şi sunt pregătiţi să se descurce in pădure.
Puii de vulpe au fost capturaţi şi eliberaţi in pădure – video
Comentarii (0)