Acţiunea a fost organizată de Ovidiu Pârv, reprezentantul Parcului Biodiversităţii urbane Arhitect Miloş Cristea, pe Malul Mureşului. Acolo au apărut mai mulţi puieţi de stejar sălbatic, crescuţi din ghindele scăpate din cioc de gaiţe. Pasărea le ascunde ca să își facă provizii pentru iarnă, dar apoi uită de ele. Aşa că din ghinde au apărut stejarii salbatici. Cum în zonă nu există păduri de stejari, ci doar de plopi şi sălcii. organizatorii acţiunii le–au pus garduri de protecţie. In perioada de creştere, ei au nevoie de multă lumină şi îngrijire. Biologii speră că în zonă se va putea dezvolta o pădure de stejar sălbatic, ceea ce ar aduce beneficii infinite arădenilor, în ceea ce priveşte un aer mai curat..
Cum salvăm stejarul sălbatic
Comentarii (0)