O întâmplare din trafic, surprinsă de o camera de bord, ne arată că şi noi putem da lecţii de civilizaţie străinilor. Şoferul unei maşini înmatriculate în Ungaria a aruncat, aşteptând la semafor, un muc de ţigară pe jos. Un bărbat, aflat în autoturismul din spate, a coborât liniştit, a ridicat mucul de ţigară şi l–a aşezat, tacticos, pe bord. De multe ori, românii erau ţinta ironiilor în ce priveşte comportamentul, în alte ţări. Iată ca a venit momentul să le arătăm şi noi străinilor, că ne-am învăţat lecţia.
Civilizaţia începe de la mucul de ţigară-video
Comentarii (0)