Centrul Aradului s-a umplut de 1 Dec de culori, zgomot de motoare și pasiune pentru automobile odinioară celebre. Zeci de mașini retro au fost expuse spre încântarea vizitatorilor de toate vârstele, fiecare vehicul având propria ei poveste și istorie atent păstrată de proprietarii pasionați.
Cel mai vechi automobil prezent la eveniment a împlinit 90 de ani și a aparținut, cândva, Regelui Mihai. Mașina, întreținută impecabil, continuă să fie perfect funcțională: „Aleargă cu 90 de kilometri pe oră și este foarte ușor de condus”, spune actualul proprietar, Teo Hany, un elvețian stabilit în Arad. Acesta povestește că automobilul i-a fost dăruit Prințului Mihai în 1936 de președintele Cehoslovaciei.
Un alt punct de atracție al expoziției a fost un Corvette bordo, prezentat de Ciprian Astacă. „A fost un model foarte modern pentru vremea lui și, la motorul pe care îl are, un consum de 9 litri pe autostradă nu e deloc mult. Fiecare leu investit merită, pentru că valoarea mașinii continuă să crească”, spune proprietarul.
În expoziție au fost acceptate doar mașini cu o vechime de cel puțin 30 de ani. Una dintre cele mai fotografiate a fost o Dacie neagră, prezentată de Gabriel Cicuț. Acesta a venit cu o poveste de familie impresionantă: bunicul lui, fost secretar de partid, primise inițial o Dacie albă, însă mama sa și-a dorit neapărat varianta neagră – „mașina securității”. „În mașina asta am crescut. Am învățat să vorbesc în ea, am amintiri cu mama și cu bunicul”, mărturisește Gabriel.
Arădenii au profitat de ziua liberă pentru a admira cele 40 de automobile participante, organizate de Retromobil Club Arad. Vizitatorii, de la copii la adulți în costum popular, s-au oprit să facă poze și să asculte poveștile proprietarilor.
Evenimentul s-a încheiat cu o paradă spectaculoasă prin centrul orașului, spre bucuria publicului.
Comentarii (0)