Peste 2.500 de persoane și 1.700 de vehicule au fost verificate în doar două zile, în cadrul unei acțiuni comune a autorităților române și maghiare desfășurate la frontiera de vest. Valoarea totală a sancțiunilor aplicate depășește 78.000 de lei.
În perioada 6-7 noiembrie 2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectoarelor Poliției de Frontieră Borș, Nădlac, Vărșand și Salonta, alături de polițiști din Inspectoratele de Poliție ale județelor Bihor și Arad, inspectori vamali, reprezentanți ai Direcțiilor Regionale Antifraudă Fiscală Oradea și Deva, specialiști ai DSVSA Bihor, Gărzii de Mediu și parteneri din Ungaria – polițiști ai Căpităniilor de Poliție Hajdu-Bihar și Csongrad-Csanad – au desfășurat o acțiune comună pe Autostrăzile A3 (E60) și A1 (Deva–Nădlac).
Scopul acțiunii a fost asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în zona de frontieră și prevenirea faptelor de natură infracțională și contravențională.
În urma controalelor efectuate, autoritățile au verificat:
-
peste 1.130 de persoane și 644 de mijloace de transport pe A3 și A1;
-
peste 1.400 de persoane și 1.060 de vehicule în zona Vărșand–Salonta.
Polițiștii au întocmit patru dosare penale pentru infracțiuni rutiere — conducerea unui vehicul neînmatriculat, cu număr fals de înmatriculare sau de către persoane cu permisul suspendat.
Totodată, au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproximativ 80.000 de lei, fiind reținute patru certificate de înmatriculare și o carte de identitate a unui vehicul.
Autoritățile anunță că astfel de acțiuni vor continua în perioada următoare, în proximitatea frontierei de stat, pentru combaterea infracționalității transfrontaliere și menținerea ordinii și siguranței publice.
Comentarii (0)