Un șofer din Arad a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, după ce ar fi încercat să mituiască un polițist pentru a evita o sancțiune rutieră.
Potrivit procurorilor, incidentul a avut loc în 7 decembrie 2025, în jurul orei 11:35, pe strada Cocorilor din municipiu. Bărbatul, conducea un autoturism BMW și a fost oprit în trafic de un echipaj de poliție care a constatat că asigurarea RCA a mașinii era expirată.
Anchetatorii susțin că șoferul i-ar fi promis unuia dintre agenții de poliție mai întâi suma de 300 de euro, iar ulterior 200 de euro, pentru a nu-i fi aplicată sancțiunea prevăzută de lege.
Procurorul de caz a dispus trimiterea în judecată a inculpatului pentru infracțiunea de dare de mită, iar dosarul a fost înaintat către Tribunalul Arad.
Comentarii (0)