Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Arad au pus în aplicare, la data de 2 noiembrie 2025, zece mandate de percheziție domiciliară la imobile din județele Hunedoara și Arad.
Perchezițiile s-au desfășurat la opt locații din județul Hunedoara și două din județul Arad, la persoane cu vârste cuprinse între 25 și 50 de ani, bănuite de implicare într-o amplă activitate de sustragere de combustibil.
Furt de combustibil dintr-un depozit din Arad
Potrivit anchetatorilor, în perioada iulie – noiembrie 2025, mai multe persoane angajate ca șoferi ai unei firme de transport combustibil ar fi sustras benzină și motorină dintr-un depozit de combustibil din municipiul Arad.
Pe traseele de distribuție, combustibilul ar fi fost vândut ilegal altor persoane, în scop comercial.
Captură importantă: 2.800 litri de combustibil și bani cash
În urma perchezițiilor efectuate, polițiștii au ridicat:
-2.800 litri de combustibil,
-dispozitive de transfer și sisteme de fraudare a debitmetrelor,
-45.000 de lei și 3.000 de euro.
Prejudiciul estimat până în prezent se ridică la aproximativ 200.000 de lei.
Comentarii (0)