Polițiștii locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Arad, împreună cu Direcția Patrimoniu, au recuperat încă trei biciclete puse la dispoziția publicului de Primăria Arad, utilizate necorespunzător în cadrul sistemului de bike sharing aflat în testare până la 1 septembrie 2025.
De la lansarea programului, au fost înregistrate 297 de cazuri de nereturnare la termen, conturile utilizatorilor fiind blocate. În 68 de situații a fost necesară colaborarea cu IPJ Arad, iar 45 de biciclete au fost deja recuperate.
Proiectul urmărește promovarea utilizării bicicletei ca mijloc alternativ de transport și reducerea aglomerației urbane.
Cetățenii care observă situații similare sunt rugați să anunțe Poliția Locală Arad la numărul 0257-939 (apel gratuit).
Comentarii (0)