Este strigătul de îngrijorare al psihiatrilor, care se confruntă, în ultima perioada, cu un adevărat fenomen, în rândul copiilor de vârstă mică. Dorina Oniţă, psihiatru “ E o criză tăcută a copilăriei moderne.Impactul este dezastruos, afectează regiuni ale creierului, legate de empatie sau învăţare. Simptomele apar la copii de 1, 2 sau 3 ani, când cel mic nu răspunde atunci când e chemat, nu arată cu degeţelul, preferă jocul solitar. Apare un autism virtual, pentru că părinţii îi lasă cu telefonul în mână 4, 5 ore, ca să aibe linişte”. In astfel de cazuri, recuperarea este eficientă, dacă se cere ajutorul medicului imediat. O mama povesteşte că şi-a dus copilul de 5 ani la psiholog, când a observat că baiatul făcea crize de nervi, atunci când îi lua telefonul din mână. “ Dacă mergeam undeva, stătea complet izolat, nu lăsa tableta din mână, nu vorbea cu nimeni, era în lumea lui”. Dascălii observă imediat dependenţa de device, acolo unde informaţia este livrată rapid. Nicoleta Muntoiu, învăţătoare, Liceul de informatică “Copilul este agitat, neatent. Eu am avut norocul să colaborez foarte bine cu părinţii care au înţeles că trebuie făcut ceva”
Recuperarea în astfel de cazuri nu este uşoară . Poate dura de la câteva luni, la câţiva ani. Cu condiţia ca părinţii să ia măsuri imediate şi să oprească accesul copilului la telefon sau tablet.
Comentarii (0)