Doi tineri din comuna Săvârșin au fost reținuți de polițiștii Secției 8 Rurală Săvârșin, fiind suspectați de comiterea mai multor infracțiuni, printre care furt calificat, conducerea unor vehicule neînmatriculate și fără permis, precum și folosirea unor plăcuțe cu numere false.
Totul a început în data de 15 iulie, când oamenii legii au fost sesizați cu privire la dispariția unui autovehicul din comuna Petriș. În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că cei doi tineri ar fi mers în Petriș cu un autoturism neînmatriculat, pe care ar fi aplicat un număr fals de înmatriculare. Ajunși acolo, ar fi sustras un alt autovehicul — tot neînmatriculat — și s-ar fi întors cu el în comuna Săvârșin.
Mașina furată a fost descoperită ulterior pe un drum forestier din satul Troaș și a fost restituită proprietarului de drept.
Anchetatorii au stabilit că, încă din luna februarie a acestui an, suspecții ar fi sustras cheile primului autovehicul, fără ca proprietarul să sesizeze fapta la momentul respectiv.
Pe baza probelor administrate, cei doi tineri au fost reținuți pentru 24 de ore, iar ulterior, magistrații Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova au dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Cercetările continuă sub coordonarea procurorului de caz, într-un dosar penal deschis pentru furt calificat, furt în scop de folosință, punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat, folosirea unui număr fals de înmatriculare și conducerea fără permis.
D.M
Comentarii (0)