Captură spectaculoasă: Un grup infracțional românesc, spulberat în urma unei operațiuni internaționale fără precedent! Eveniment 27/02/2025 • 12:02 pm 0 Distribuie O acțiune de amploare desfășurată astăzi de polițiștii Inspectoratului General al Poliției Române, alături de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, a dus la destructurarea unei rețele infracționale românești audacii, implicate în sustragerea a milioane de țigarete din trenuri de marfă! Operațiunea fulger, coordonată de autoritățile germane, a fost desfășurată în trei județe – Arad, Dâmbovița și Botoșani – unde polițiștii au efectuat 8 percheziții simultane, dezvăluind un modus operandi de-a dreptul șocant! Gruparea, activă între 2020 și 2024, ar fi furat nu mai puțin de 3.260.000 de țigarete neimpozitate, provocând un prejudiciu colosal de circa 1 milion de euro. Noapte după noapte, membrii acestei bande bine organizate atacau trenurile de marfă, tăind cu precizie containerele și furând țigaretele cu unelte specializate. Apoi, le ascundeau pe parcursul călătoriei, pentru a le recupera ulterior și a le vinde pe piața neagră, profitând de lipsa de securitate. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit un arsenal impresionant de echipamente criminale, inclusiv GPS-uri, camere video și chiar o dronă, toate destinate organizării furturilor ingenioase. De asemenea, au fost confiscate sume semnificative de bani, în valoare totală de 10.900 de euro și 48.000 de lei, alături de nu mai puțin de 3.100 de articole vestimentare suspectate a proveni din activități ilegale. Acţiunea s-a desfăşurat simultan în România, Germania şi Regatul Ţărilor de Jos, pe teritoriul țării noastre fiind puse în aplicare și două mandate europene de arestare. Activitățile au beneficiat de sprijinul a șase anchetatori germani din cadrul Poliţiei Federale din Postdam şi al Oficiului Vămilor din Berlin- Brandenburg. T. Alasu
Comentarii (0)