Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au descoperit un autoturism de aproximativ 15.000 de euro, semnalat ca fiind căutat de autoritățile din Suedia.
Cum a fost descoperită mașina
Pe 11 septembrie 2025, în timpul unor controale aleatorii pe autostrada A1 Deva – Nădlac, polițiștii de frontieră au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în Suedia, condus de un cetățean român.
În urma verificărilor în bazele de date, s-a constatat că mașina figura ca „bun căutat pentru confiscare”, cu alertă introdusă de autoritățile suedeze.
Măsurile luate de polițiști
Autoturismul, evaluat la aproximativ 15.000 de euro, a fost indisponibilizat la sediul instituției.
Pe numele șoferului au fost demarate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire.
La finalizarea anchetei, vor fi dispuse măsurile legale.
Comentarii (0)