Consilierii locali au aprobat în ședința ordinară a lunii iunie, solicitarea venită din partea Consiliului Județean Timiș privind acceptarea pentru depozitare, contra cost, în Depozitul ecologic de deșeuri nepericuloase Arad, a unei cantități de maxim 35.000 tone/an de deșeuri municipale provenite din județul Timiș. Costurile aferente transportului și depozitării cantității deșeurilor intră în sarcina operatorului desemnat de Consiliul Județean Timiș respectiv Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Deșeuri Timiș.
Acordul pentru acceptarea pentru depozitare a unor cantități de deșeuri municipale provenite din județul Timiș este valabil până la data de 31.12.2025, ulterior acestei date fiind necesară obținerea unui alt acord din partea Consiliului Local al Municipiului Arad.
Solicitarea Consiliului Județean Timiș a venit în contextul în care la nivelul județului vecin există o necesitate temporară, generată de factori obiectivi care afectează capacitatea de tratare și depozitare a deșeurilor în infrastructura existentă în Timiș.
Comentarii (0)