Un bărbat din Sântana, județul Arad, a fost prins de jandarmi vânzând produse contrafăcute. Bunurile, evaluate la 19.500 lei, au fost confiscate.
Produse contrafăcute depistate la Sântana
Duminică, 7 septembrie a.c., jandarmii din cadrul Detașamentului 4 Jandarmi Chișineu-Criș au desfășurat o acțiune punctuală în orașul Sântana, județul Arad.
În urma verificărilor, a fost depistat un bărbat de 43 de ani care oferea spre vânzare, la o tarabă, produse suspecte de contrafacere.
Bunuri confiscate în valoare de 19.500 lei
Jandarmii au identificat mai multe articole de încălțăminte și vestimentare, inscripționate cu diverse mărci cunoscute.
Valoarea totală a bunurilor: aproximativ 19.500 lei
Produsele erau expuse fără documente de proveniență
Existau suspiciuni de încălcare a drepturilor de proprietate intelectuală
Dosar penal pentru comercializarea de produse contrafăcute
În baza Legii nr. 84/1998 privind mărcile și indicațiile geografice, jandarmii s-au sesizat din oficiu și au întocmit actele de constatare.
Bunurile au fost ridicate pentru continuarea cercetărilor
Documentele au fost înaintate organelor de cercetare penală
Se fac verificări pentru stabilirea provenienței produselor și dispunerea măsurilor legale
Comentarii (0)